10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Haftası

10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ VE HAFTASI

Muhakkak ki birçoğumuz bu dünya üzerinden gelip geçen bir yolcudan daha fazlası değiliz. Lakin içimizden bazılarımız vardır ki; bu yolculukları sırasında insan olmayı, onurlu, şerefli olmayı tanımlarcasına arkalarında öyle bir iz bırakırlar ki; İnsanlık var olduğu sürece maniler dizilip türküler söylenerek kahramanlıkları dilden dile anlatılır.

Atamızı aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde saygı, sevgi, özlem ve minnetle anıyoruz.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü

10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yastır. 10 Kasım gününü kapsayan Atatürk Haftası ise Atatürk'ün yurt genelinde anıldığı, ilke ve devrimlerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda konuşmalarının kendi sesinden yayımlandığı, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği; 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelen haftaya denir.

10 Kasım günleri saat 09.05'te çalan siren sesleriyle birlikte Türkiye genelinde 2 dakika süreyle Atatürk anısına saygı duruşuna geçilmektedir. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar hariç, Türkiye'deki tüm resmi binalarda ve ülkenin dış temsilciliklerde bayraklar, yas göstergesi olarak yarıya indirilir. Anıtkabir'de bulunan bayraklar diğer günlerde hiçbir sebeple yarıya indirilmez. Bayrağın sürekli çekili bulunmadığı yerlerde, bayrak önce göndere çekilir; daha sonra da yarıya indirilir.

Kaynak: Vikipedi

Daha ayrıntılı bilgi almak Milli Savunma Bakanlığımızın Atatürk adına kurmuş olduğu internet sitesini ziyaret ederek daha önce belki görmediğiniz resimleri görmek isterseniz lütfen aşağıda bulunan linke tıklayınız.

https://ata.msb.gov.tr/

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hazırlamış olduğu Atamız ve Anıtkabirle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için lütfen aşağıda bulunan bağlantıya tıklayınız.

https://www.anitkabir.tsk.tr/

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Olun!

Hesabınıza giriş yapın